Konveyör Bant

Konveyör – Bant Konveyör Nedir?

Öncelikle kelime anlamı ile sözlük tanımına baktığımızda, “Konveyörün” tanımı “yerde veya yüksekte, kapalı devre çalışma düzeni ile yüklerin taşınmasını sağlayan cihaz” olarak karşımıza çıkmaktadır.

Konveyör; Yükleri veya gereçleri havadan veya yerden taşımaya yarayan ayrıca kapalı devre çalışan devamlı aktarma mekanizmasına denir.

Konveyör ismi bir çok insana oldukça yabancı gelmekte ve çoğu kişi için hiç bir anlam ifade etmemektedir. Ancak konveyör nedir yerine insanlara taşıma bandı nedir dediğimizde kişilerin aklında hemen bir fabrika görüntüsü ve tipik bant sistemli konveyörlerden birisi gelmektedir.

İnsanlar tarafından fabrika, kesimhane ve montaj atölyesi gibi yerlerde işlenmeyi bekleyen ham maddeleri taşımakta kullanılan bant sistemi olarak tanınan ve bilinen konveyörlerin bir çok çeşidi bulunmaktadır.

 

Temel Konveyör Sistemleri Şunlardır:

  1. Zincirli Konveyör :  Paletli veya koli halindeki, paketlenmiş yükleri taşımada tercih edilen imalatında tercihen elektrostatik toz boya kullanılmış çelik konstrüksiyonu kullanılan konveyör çeşididir.

  2. Rulolu Konveyör :  Zincirli konveyör gibi, paket halinde veya ambalajlı bir halde bulunan malzemelerin taşınması için tercih edilen, tahrik destekli veya tahrik desteksiz modelleri bulunan kauçuk veya pvc ile kaplanarak alüminyum veya elektrostatik toz boyalı çelik konstrüksiyonu ile imal edilen konveyör çeşididir.

  3. Bant Konveyör :  İnsanlar tarafından en çok bilinen ve en yaygın olarak kullanılan, kutulu ve ambalajlı malzemelerden dökme malzemeye kadar ürün taşıma potansiyeline sahip olan ve hemen hemen her türlü konveyör işini görmek üzere tasarlanan konveyörlerdir. Yapımlarında diğerlerinden tek farkları poliüretan veya teflon kullanılarak yapılan şaseleridir. 

  4. Bakla Zincirli Konveyör :  Gene her türlü kutulu ve ambalajlı ürünün taşınması için dizayn edilmiş olan bu konveyörlerin yapımında kullanılan Acetal veya Inox baklalı zincirler ile hasır bantlar diğer konveyörlerden tek farklarıdır.

  5. Slat Konveyör :  Bu konveyörler, özel olarak konveyörler için üretilen zincirler arasına bağlanmış olan paletler üzerinde ürün taşıma sistemine dayanmaktadır. Malzemeleri diğerlerinden farklı değildir.

  6. Flex Konveyör :  Bu özel konveyörler, plastik veya çelik borular ile yapılan kimi zaman makaralardan üretilen makas gibi açıp kapanma sistemi ile kutulu ürünlerin esnek boşaltımına olanak tanıyan konveyörlerdir.

  7. Teleskobik Konveyör :  Özellikle kamyon ve tır gibi taşıma araçlarına yükleme yapmakta kullanılan bu konveyörler, bantlı veya rulolu olmak üzere sabit bir uzantı yoluna sahip olan teleskobik olarak uzayabilen konveyörlerdir.

 

Kırma ve Eleme Tesislerinde Malzeme Nakli – Konveyörler

Kırma Eleme Tesisilerinde malzeme transferleri için, yatay, dikey ve 90 dereceye kadar her tip eğime uygun konveyör ekipmanları üretilmektedir. Bunlar, bant konveyörler, vidalı konveyörler, elevatörler, flexowell konveyörler, kaldırma malzemeleri vb. makinalardır. 

Firmamız proje odaklı bir şirkettir. Bu nedenle müşteri ihtiyaçlarının gerektirdiği şekilde, kişiye özel üretim yapmaktadır. Konveyörler, komple kırma ve eleme tesislerinde vb. endüstriyel tesislerde malzeme iletiminde kullanılmaktadır. Gövdeler, özel tasarım kafes kiriş konstrüksiyon, U profil, boru profil, kutu profil ve bükme sac olarak imal edilmektedir. Vidalı gergi sistemi ve askılı gergi sistemi kullanılmaktadır.

Konveyörler, tesisin tasarımına göre seyyar tip veya sabit tip olarak istenilen uzunluk ve genişlikte imal edilebilmektedirler. Seyyar bantlı konveyörler bant açısını ayarlamak için sonsuz vidalı ve halatlı tip kaldırma sistemiyle tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra ayaklara monte edilmiş rulman yataklı şişme lastik tekerler sayesinde taşıma kolaylığı sağlanmıştır. Seyyar bantlar çift tekerli olup yüksek ayar mekanizmasına sahiptirler.

Dünyada yeraltında kurulan en uzun (156 m uzunluğunda) dikey bantlı konveyör (flexowell konveyör), firmamız tarafından Türkiye’de tasarlanıp üretilmiştir.

 

Konveyörler Hakkında Yararlı Bilgiler :

- Bant Konveyör Hesabı – İndirmek için  Tıklayın

- Madenlerde Malzeme Nakliye/İletim Sistemleri, Konveyörler hakkında detaylı bilgi - İndirmek için  Tıklayın

- Bant Konveyörler hakkında detaylı bilgi ve Bant Konveyör Dizaynı – Okumak için lütfen  Tıklayın

 

Bant Konveyör :

Bugün maden ocaklarında, demir ve çelik fabrikalarında, termik santrallerde, cevher, kömür, kireç, sinter malzemelerinin manipulasyonunda ana taşıyıcı unsur bantlı konveyorlerdir. Bantlı konveyörle taşınacak malzemeler çok büyük çeşitlilik gösterir. Çok ince taneli toz, iri taneli kömür, taş, vs. bantlı konveyörler ile son derecede güvenli şekilde taşınabilir.

Yığma malzemelerin naklinde kullanılan en ekonomik ve verimli sistem bantlı konveyörlerdir. Bantlı konveyörler insan faktörünü minimize ederek, hızlı ve güvenli bir biçimde ıslak-kuru her türlü malzeme nakline olanak sağlar. Bu konveyörlerin ana elemanı da bantlardır.
 
İyi bir bantta aranması özellikler aşağıdaki gibidir.

• Az nem çekme özelliği
• Yüksek dayanım
• Düşük özgül ağırlık
• Az uzama
• Tamburlara sarılma ve oluklaşmadan dolayı oluşan etkilere dayanım
• Eğrilik değişimlerinin neden olduğu alternatif gerilmelere dayanım
• Malzemenin aşındırıcı etkilerine dayanıklılık ve uzun ömür

 

BANT KONVEYÖR TEKNİK ÖZELLİKLERİ :

Genişlik (mm)

Kapasite (ton/saat)

Bant Hızı (m/s)

Çalışma Eğimi

600

60-100

0,5-2,5

0-18°

800

100-200

0,5-2,5

0-18°

1000

200-350

0,5-2,5

0-18°

1200

350-600

0,5-2,5

0-18°

 

BANT KONVEYÖR RESİMLERİ : 

(Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız…)