Sekonder Darbeli Kırıcı – SDK – Kübikser Kırıcı

 Darbeli Kırıcılar

Darbeli Kırıcılar uygulamada Primer, Sekonder  ve Tersiyer kademelerde kullanılmaktadırlar.


 

Kübikser Kırıcı / Sekonder Darbeli Kırıcı – SDK (Konvansiyonel Tip Kırıcı)

Sekonder Konvansiyonel tip Darbeli Kırıcılar, genellikle çeneli kırıcı tarafından kırılmış malzemeyi, asfalt veya beton agregası iriliğine kolaylıkla indiren ve 0-25 mm ebatlarında malzeme çıkışı sağlayan sekonder tip kırıcılardır. Bu kırıcılardaki kırma işlemi rotor üzerindeki vurucu paletlerin taşa çarpması ve kırıcı tavanını oluşturan kırıcı çubuklara savurması ile defalarca tekrarlanır.

Malzeme zayıf noktasından kırıldığından, sağlam ve kübik görünüşlü bir ürün elde edilir. Yüksek kapasiteleri ve küçültme oranları, kübik şekilli agrega üretimleri ve düşük ilk yatırım maliyetleri ile kalker gibi orta sertlikte aşındırıcılıktaki ocak malzemesi içen en uygun sekonder kırıcılardır.

 

Kübikser / Sekonder Darbeli Kırıcının Parçaları :

Kırıcı gövdesi çelik sactan kaynak konstrüksiyon olarak imal edilmiştir. Gövde üzerinde çubuklar ve yan duvarlar yüksek manganlı dökümden imal edilmiş olup, değiştirilmesi kolaylıkla sağlanabilmektedir. Ayrıca, malzeme iriliğini ayarlamak için konulan ayar çubuğu, rotor bakımı ve tıkanmaları gidermek amacıyla geniş ve menteşeli kapak mevcuttur.

GÖVDE : Kırıcı gövdesi, üst gövde ve alt gövde olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. SDK tipi kırıcılarda üst gövde tavanı, çevrilebilir özellikteki kırıcı çubuklarla kaplanmıştır. Alt gövdede ise bütün duvarlar astarlarla takviye edilmiştir. Kırıcı çubuklar ve astarlar aşınmaya dayanıklı manganlı çelik alaşımdan olup, gövde saclarına dıştan fiberli somunlarla bağlanmıştır.

ROTOR : Kaliteli çelikten işlenmiş mil üzerine çelik döküm diskler yerleştirilmiştir. Bu disklere aşınmaya dayanıklı manganlı çelik dökümden vurucu paletler kamalarla bağlanmıştır. Paletler aşındığında kolayca çıkarılarak ters çevrilebilir.

YATAKLAR : Rotor mili, gövdenin dışında kendi kendini eksenleyebilen oynak makaralı rulmanlarla yataklanmıştır. Rulmanlar toza karşı özel labirent tip keçelerle korunmuştur.

 

Kübikser / Sekonder Darbeli Kırıcıların Genel Özellikleri :

  • Palet ve kırıcı çubukların zamanla aşındığı hallerde bile sürekli kübik malzeme sağlaması
  • Diğer kırıcılara oranla küçültme oranının fazlalığı
  • Beslenen malzemenin yaklaşık %70′ini mıcır iriliğine küçültebilmesi
  • Sağlam Gövde Yapısı
  • Daha az enerji ile yüksek verimlilik
  • Kolay çalıştırma, tamir ve bakım
  • Düşük işletme maliyeti

 

KÜBİKSER / SEKONDER DARBELİ KIRICI TEKNİK ÖZELLİKLERİ :

Model Rotor Ölçüsü (mm) Rotor Hızı (rpm) Max. Besleme Ebadı (mm) Kapasite (ton/saat) Motor Gücü (kW) Ağırlık (kg)
SDK.01 – K.36
Ø1500×1000 450 200 75-130 90 10000
SDK.02 – K.35
Ø1500×1800 400 200 175-250 160 18500


 

 

SDK – KÜBİKSER / SEKONDER DARBELİ KIRICI RESİMLERİ : 

(Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız…)