Yıkama Makinaları – Yıkayıcılar

Yıkama Tesisi / Yıkama ve Ayrıştırma Makinaları

Yıkama Helezonu

Kovalı Yıkayıcı

Yıkama Tamburu

Susuzlandırma Eleği

Hidrosiklon

 


 

Yıkama Helezonu

Kanal şeklinde yapılmış eğimli gövde içinde, üzerine lastik kaplı helisli milin dönmesiyle malzeme hem ovalanırken hem de eğimin ters yönüne doğru sürüklenerek, suyun geriye akmasıyla susuzlandırma sağlanır. Su içinde yüzen ince mil bu kanalın iki yanındaki havuzda çökeltilerek, kirli su ile kaçan malzeme en aza indirilir. Tek ve çift helis milli olarak üretilen helezonlu yıkayıcılar 0 – 10 mm arası malzemelerin yıkanması için en çok tercih edilen makinalardır.

Yıkama Helezonları yüksek kapasiteli olup, kirlilik oranı yüksek olan, yıkanması gereken maden ve mineralleri yıkayarak, yıkama esnasında oluşacak kaçakları minimuma indirmiş olarak dizayn edilmiştir.

 • Yüksek kapasite
 • Kullanımının pratik olması
 • Kolay müdahale ve bakım
 • Düşük bakım maliyeti
 • Kolay değişebilir yedek parçalar

 

YIKAMA HELEZONLARININ TEKNİK ÖZELLİKLERİ :

Model

YH-601 Tekli YH-801 Tekli YH-602 Çiftli YH-802 Çiftli

Helis Çapı / Screw Diameter (mm)

600

800

600

800

Uzunluk / Length (mm)

6000

8000

6000

8000

Kapasite / Capacity  (m3/h)

25 – 35

35 – 60

45 – 65

70 -80

Tahrik / Drive (kW)

5,5

22

2 X 5,5

2 X 22

Ağırlık / Weight (kg)

2500

4600

5250

7400

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YIKAMA HELEZONU RESİMLERİ : 

(Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız…)


 

Kovalı Yıkayıcılar

Dere yataklarından istihsal edilen kil, çamur vb. karışımlı kum malzemelerini yıkayarak, süzmek suretiyle saflaştıran bir yıkama makinasıdır. Helezonlu karıştırıcı ünitesi ile birlikte veya sadece yıkama ve süzme ünitesiyle üretimimiz mevcuttur. Müşteri talepleri doğrultusunda, istenilen kapasiteye uygun olarak ebatlandırılarak üretilmektedir.

 • Kovalar ürün özelliğine göre yapılmış olup kolaylıkla değiştirilebilir
 • İnce malzeme kaçağı düşüktür
 • Bakımı kolaydır

 

KOVALI YIKAYICI RESİMLERİ :

(Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız…)


 

Yıkama Tamburu

Yıkama süresince, tamburun yaptığı dönme hareketi sonucu, malzeme bir nevi öğütleme işlemine tabi tutulur. Böylece kum zerreciklerine yapışmış olan kilin ayrılması ve suyla birlikte dışarı atılması sağlanır. Bu yüzden son derece etkili bir makine olduğu kabul edilmiştir. Çıkış ağzının yapısı dolayısıyla boşaltma hızlı ve yıkanmış malzemedeki nem miktarı düşüktür.

 • Malzemeyi ovalama özelliği sayesinde kaliteli ürün
 • Modüler tip öteleme kanatları sayesinde kolay bakım
 • Düşük bakım maliyeti

 

YIKAMA TAMBURU RESİMLERİ :

(Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız…)


 

Susuzlandırma Eleği ve Siklon

Maden cevheri sınıflandırma ya da zenginleştirmede günümüzde kullanılan modern proseslerinin pek çoğunda büyük miktarda su sarf edilmektedir. Hem kullanılan suyu geri kazanmak, hem de prosesin sonunda spesifikasyonlara uygun, depolanması kolay kurulukta malzeme elde edebilmek için çeşitli makinalar ve ekipmanlar geliştirilmiştir.

Kum, çakıl, kömür ve tuz gibi malzemelerin işlenmesi sırasında kullanılan suyun geri kazanılması için yüksek kapasiteli ve hem yatırım hem de işletme maliyetleri açısından en uygun çözüm susuzlandırma elekleridir.

Hidrosiklon, monosizer, spiral klasifikatör gibi makina ve ekipmanlardan çıkan malzemeyi susuzlandırma eleklerinden geçirerek hiç damlamayacak kadar susuzlandırmak mümkündür.

55-60 mikrona kadar olan malzemeyi içerisindeki diğer malzemelerden ayırarak temizlemeyi ve yıkamayı sağlarlar. Malzemenin yıkanması için gerekli olan su sarfiyatı oldukça yüksek olduğundan, suyun geri kazanımı sağlanarak su sarfiyatı minimize edilmiş olur.

Malzemenin temas ettiği yüzeyler aşınmaya dayanıklı kauçuk astarile kaplanmıştır. Poliüretan elek tellerinin aşınma direnci çok yüksektir. Yatırım ve işletme maliyeti oldukça düşük, işletmesi kolay ve sorunsuzdur.

 • Yatırım ve işletme maliyetleri düşüktür
 • Ton başına çok az enerji tüketir
 • İşletmesi ve bakımı kolay ve sorunsuzdur
 • Yüksek kapasite ve verimlilik ile çalışır
 • Stoklamayı kolaylaştıran kurulukta ürün verir

 

SUSUZLANDIRMA ELEĞİ VE SİKLON RESİMLERİ :

(Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız…)